YANGIN HİDROFORU

Yangın söndürme suyu olarak kullanılacak pompa gruplarında güvenilir, zamanında müdahale edici ve sonuç odaklı olabilmeleri amacı diğer ihtiyaçlar için kullanılan pompalardan ayrılmaktadırlar.

1 adet, elektrik motorlu asıl pompa, aynı kapasitede 1 adet dizel motorlu yedek pompa veya kapasitenin yarısını yedekleyecek biçimde 3 adet pompadan oluşan pompalar seçilebilir. Ayrıca kaçak ihtimaline karşı ayrıca bir adet jokey pompa eklenmelidir.

SPRİNG SİSTEMİ

Son zamanlarda en yaygın olarak kullanılan sulu söndürme sistemlerinden biridir. İstatistikî incelemelere göre otomatik sprinkler sistemine sahip olan binalarda çıkan yangınların % 95′i daha başlangıç aşamasında sönmüştür. Bu sistem yangın çıktığında kendiliğinden devreye giren ve alevlerin üzerine su sıkarak yangını söndüren veya yayılmasını önleyen sistemdir. Sprinkler sistemleri kurulumun yapıldığı alanda ortaya çıkacak yangını tamamen söndürmek veya bastırmak amaçlı kullanılır. Farklı tiplerdeki Sprinkler sistemleri kullanıldıkları alanda bulunan yanıcı maddenin cinsine göre yangın üçgeninin (Isı haline dönüşmüş enerji, oksijen ve yanıcı madde) arasındaki ilişkiyi keserek veya ögelerden birisini ortadan kaldırarak söndürme işlemini yapar.

YANGIN DOLABI

Bina yangın dolapları çok önemlidir, İtfaiye gelene kadar gecen zamanda Yangını Büyütmeden söndürmekte önem, büyüktür.Yangın dolabı içerisindeki, "1 veya 2" parmak Vanaların açılması ile Şebekeden alınan, Su Hidrefor ile tayzik kazandıktan sonra, Hortumlara su gelmektedir. Hortumun ucundaki Nozul veya Lans Püskürtme Kumandası ile, Yangının Altına usulune göre Tatbik edilir.

KÖPÜKLÜ SÖNDÜRME SİSTEMİ

Köpük, su, deterjan ve havanın karışımı ile meydana gelen bir maddedir. Temel olarak yangın sırasında boşaltılan köpük-su karışımı yanıcı madde üzerinde bir örtü tabakası oluşturarak oksijenin ve ısının içeri girmesini önler ve ortamın sıcaklığını düşürerek yangını söndürme görevi görür.

GAZLI SÖNDÜRME SİSTEMİ

Söndürme işlemi sonlanmasından itibaren iz bırakmaması ve korunan hacimlerin tekrar hemen kullanılabilmesi dolayısıyla gazlı söndürme sistemleri günümüzde oldukça tercih edilen söndürme sistemleri arasına girmiştir. Ayak izi bırakmaması ve çevresine zarar vermemesinden dolayı gazlı söndürme sistemleri günümüzde sıkça tercih edilmektedir. FM200, CO2 ve Inert  (argon)gazlı söndürme sistemleri ise en sık tercih edilen gazlı söndürme sistemleridir.

YANGIN SÖDÜRÜCÜLER (TÜP)

Yangın söndürücüler içindeki söndürme maddeleri en az 4 dört yıl basınç altında söndürme etkisini kaybetmeden kullanılabilir. Zorunlu 2 yıl olan garanti süreleri Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından 4 yıla çıkarılmıştır. Yangın söndürme cihazlarının her 6 ayda bir kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Bu kontrollerde

  1. Manometre basıncı uygun mu (asgari 11 bar)
  2.  Söndürme maddesi akışkanlığını kaybetmiş mi? (söndürme cihazını kulağınıza yaklaştırarak ters çevirin, kum akar gibi bir ses duyarsanız akışkandır, yani iyidir)
  3.  Cihazın tetik mekanizmanazı sağlam mı?

PROBLEM YOK, TURUNÇ VAR..